Solutions
We offer personalised solutions for everyone. Reverse vending machine, logistics, service support, monitoring systems
RVMs
Reliable, durable modular reverse vending machines with large storage capacity and built-in compression unit for the return of aluminium cans, PET bottles and glass beverage packaging
Logistics
A system with large container that can be emptied exceptionally quickly, for any N1 platform
Service support
Personalised service support is provided already from the time of installation, with continuous contact and real-time online monitoring
MyMatic
0-24 online monitoring system to keep you in the picture
RVMs
Reverse vending machines for all situations Comparing RVMs
Alu/PET RVMs for voluntary return systems
Outdoor reverse vending machine with large storage capacity and built in compression unit for the return of metal cans and PET
Aluminum and PET RVM with glass breaking unit for DRS
Outdoor reverse vending machine with large storage capacity and built in compression unit (and glass breaking unit) for the return of metal cans, PET and glass bottles
Back
Solutions
We offer personalised solutions for everyone. Reverse vending machine, logistics, service support, monitoring systems
RVMs
Logistics
Service support
MyMatic
Back
RVMs
Reverse vending machines for all situations Comparing RVMs
Alu/PET RVMs for voluntary return systems
Continue
Aluminum and PET RVM with glass breaking unit for DRS
Continue

Az italcsomagolások újrahasznosításának előnyei

Publikálás dátuma: 2022. 09. 15.

Az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb figyelmet kapott a környezetvédelem, és ennek következtében egyre több vállalat és fogyasztó van tisztában azzal, hogy milyen fontos a hulladékkezelés. Az italcsomagolások újrahasznosítása egy olyan terület, amely különösen fontos, mivel ezekből évente sok millió tonna műanyag, fém és üveg hulladékot termelünk. Az ezek okozta környezetkárosító hatások mérséklésének az egyik útja a fogyasztás visszafogása lehetne, a másik az újrahasznosításuk.

Fém italcsomagolások újrahasznosítása

A fém italcsomagolások újrahasznosítása rendkívül fontos, mivel a fém egyszerűen és végtelenszer újrahasznosítható anyag, amelyet a hulladékkezelők könnyen fel tudnak dolgozni. Az újrahasznosított fém italcsomagolások előállításának energiaigénye 95 százalékkal kevesebb, mint egy új előállítása, így jelentősen csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását is. Ezen felül, a dobozok újrahasznosítása csökkenti a környezetre gyakorolt negatív hatásokat is, mivel az alumínium előállításhoz kapcsolódó bányászat jelentős környezet-terhelést okoz.

PET italcsomagolások újrahasznosítása

Az ásványvizek, üdítők és egyéb italok PET palackokban történő csomagolása elterjedt a világban. Azonban, ha ezeket a palackokat nem dolgozzák fel újra, akkor számos problémát okoznak a környezet számára, mivel a lebomlási idejük körülbelül 450 év. A lebomlás során mikroműanyag keletkezik, ami rengeteg káros hatással van az emberi szervezetre és a természetre egyaránt.

A PET palackok újrahasznosítása során az anyagot szelektálják, darabokra aprítják, tisztítják majd újrahasznosított alapanyagból palackok, szőnyegek, ruhák és más termékek készíthetőek. Az újrahasznosítás során a PET palackokból visszanyerhető az anyag 30-40 százaléka, ami azt jelenti, hogy kevesebb új anyagot kell előállítani, így kevesebb energia szükséges az új palackok előállításához, valamint kevesebb hulladék keletkezik. A PET újrahasznosításának energia igénye körülbelül a fele az új anyag előállításának. Az újrahasznosított PET-ből készült termékek további előnye, hogy csökkenthetik a környezetünkben, így pl. a folyóinkban, tengerinkben található hulladék mennyiségét is.

Üveg italcsomagolások újrahasznosítása

Az üveg egyike a leggyakrabban használt italcsomagolási anyagoknak, és az évek során az újrahasznosítás szempontjából is egyre fontosabbá vált. Az újrahasznosított üveg nemcsak az erőforrások takarékosságához járul hozzá, hanem segít a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében is, ami előmozdítja az éghajlatváltozás elleni küzdelmet. Az újrahasznosított üveg előállítása akár 30%-kal kevesebb energiát igényel, mivel az alacsonyabb hőmérsékleten olvad, és ez jelentős hatással van az üveggyártás környezeti lábnyomára. Emellett, az üveg újrahasznosítása lehetővé teszi a természeti erőforrások megtakarítását is. Az üveg gyártása során használt anyagok, például a homok, az agyag és a mész (meglepő módon!), korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre, így az újrahasznosítás az erőforrások megőrzésének egyik módja.

Európában

Európában a fém- és üveg italcsomagolások körülbelül háromnegyedét, a PET csomagolásoknak nagyjából a felét hasznosítják újra. Ezeknek az arányoknak a javítása mindenkinek az érdeke, és ez egybe esik az Európai Unió 2008/98/EK irányelvével is a hulladékokról, ami bevezeti a kiterjesztett gyártói felelősséget (EPR). Az irányelv hulladékhierarchiát is létre hoz (megelőzés; újrahasználatra való előkészítés; újrafeldolgozás; egyéb hasznosítás /pl. energetikai hasznosítás/; és ártalmatlanítás); és megerősíti a „szennyező fizet” elvet, ezáltal a hulladék eredeti termelőjének kell megfizetnie a hulladékgazdálkodás költségeit.

Magyarországon

Jelenleg hazánkban a PET palackok és a fém italcsomagolások durván kétötödét, az italosüvegek harmadát hasznosítják újra. Ezek az arányok jócskán lemaradnak az európai átlagtól.

A helyzet javításának érdekében Magyarországon is bevezetik a betétdíjas visszaváltási rendszert az egyutas italcsomagolásokra , 2024. január 1-től.

Összegzésként elmondhatjuk, hogy a legnépszerűbb italcsomagolások újrahasznosítása környezeti és gazdasági előnyőkkel is jár, de egyben erőfeszítéseket is követel a piac minden szereplőjétől, a gyártótól egészen a felhasználóig. És ez meg is fog látszani az újrahasznosítási arányokban!

Ossza meg ezt a cikket

Hasonló bejegyzések