Az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb figyelmet kapott a környezetvédelem, és ennek következtében egyre több vállalat és fogyasztó van tisztában azzal, hogy milyen fontos a hulladékkezelés. Az italcsomagolások újrahasznosítása egy olyan terület, amely különösen fontos, mivel ezekből évente sok millió tonna műanyag, fém és üveg hulladékot termelünk. Az ezek okozta környezetkárosító hatások mérséklésének az egyik útja a fogyasztás visszafogása lehetne, a másik az újrahasznosításuk.
Fém italcsomagolások újrahasznosítása
A fém italcsomagolások újrahasznosítása rendkívül fontos, mivel a fém egyszerűen és végtelenszer újrahasznosítható anyag, amelyet a hulladékkezelők könnyen fel tudnak dolgozni. Az újrahasznosított fém italcsomagolások előállításának energiaigénye 95 százalékkal kevesebb, mint egy új előállítása, így jelentősen csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását is. Ezen felül, a dobozok újrahasznosítása csökkenti a környezetre gyakorolt negatív hatásokat is, mivel az alumínium előállításhoz kapcsolódó bányászat jelentős környezet-terhelést okoz.
PET italcsomagolások újrahasznosítása
Az ásványvizek, üdítők és egyéb italok PET palackokban történő csomagolása elterjedt a világban. Azonban, ha ezeket a palackokat nem dolgozzák fel újra, akkor számos problémát okoznak a környezet számára, mivel a lebomlási idejük körülbelül 450 év. A lebomlás során mikroműanyag keletkezik, ami rengeteg káros hatással van az emberi szervezetre és a természetre egyaránt.
A PET palackok újrahasznosítása során az anyagot szelektálják, darabokra aprítják, tisztítják majd újrahasznosított alapanyagból palackok, szőnyegek, ruhák és más termékek készíthetőek. Az újrahasznosítás során a PET palackokból visszanyerhető az anyag 30-40 százaléka, ami azt jelenti, hogy kevesebb új anyagot kell előállítani, így kevesebb energia szükséges az új palackok előállításához, valamint kevesebb hulladék keletkezik. A PET újrahasznosításának energia igénye körülbelül a fele az új anyag előállításának. Az újrahasznosított PET-ből készült termékek további előnye, hogy csökkenthetik a környezetünkben, így pl. a folyóinkban, tengerinkben található hulladék mennyiségét is.
Üveg italcsomagolások újrahasznosítása
Az üveg egyike a leggyakrabban használt italcsomagolási anyagoknak, és az évek során az újrahasznosítás szempontjából is egyre fontosabbá vált. Az újrahasznosított üveg nemcsak az erőforrások takarékosságához járul hozzá, hanem segít a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében is, ami előmozdítja az éghajlatváltozás elleni küzdelmet. Az újrahasznosított üveg előállítása akár 30%-kal kevesebb energiát igényel, mivel az alacsonyabb hőmérsékleten olvad, és ez jelentős hatással van az üveggyártás környezeti lábnyomára. Emellett, az üveg újrahasznosítása lehetővé teszi a természeti erőforrások megtakarítását is. Az üveg gyártása során használt anyagok, például a homok, az agyag és a mész (meglepő módon!), korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre, így az újrahasznosítás az erőforrások megőrzésének egyik módja.
Európában
Európában a fém- és üveg italcsomagolások körülbelül háromnegyedét, a PET csomagolásoknak nagyjából a felét hasznosítják újra. Ezeknek az arányoknak a javítása mindenkinek az érdeke, és ez egybe esik az Európai Unió 2008/98/EK irányelvével is a hulladékokról, ami bevezeti a kiterjesztett gyártói felelősséget (EPR). Az irányelv hulladékhierarchiát is létre hoz (megelőzés; újrahasználatra való előkészítés; újrafeldolgozás; egyéb hasznosítás /pl. energetikai hasznosítás/; és ártalmatlanítás); és megerősíti a „szennyező fizet” elvet, ezáltal a hulladék eredeti termelőjének kell megfizetnie a hulladékgazdálkodás költségeit.
Magyarországon
Jelenleg hazánkban a PET palackok és a fém italcsomagolások durván kétötödét, az italosüvegek harmadát hasznosítják újra. Ezek az arányok jócskán lemaradnak az európai átlagtól.
A helyzet javításának érdekében Magyarországon is bevezetik a betétdíjas visszaváltási rendszert az egyutas italcsomagolásokra , 2024. január 1-től.
Összegzésként elmondhatjuk, hogy a legnépszerűbb italcsomagolások újrahasznosítása környezeti és gazdasági előnyőkkel is jár, de egyben erőfeszítéseket is követel a piac minden szereplőjétől, a gyártótól egészen a felhasználóig. És ez meg is fog látszani az újrahasznosítási arányokban!