Solutions
We offer personalised solutions for everyone. Reverse vending machine, logistics, service support, monitoring systems
RVMs
Reliable, durable modular reverse vending machines with large storage capacity and built-in compression unit for the return of aluminium cans, PET bottles and glass beverage packaging
Logistics
A system with large container that can be emptied exceptionally quickly, for any N1 platform
Service support
Personalised service support is provided already from the time of installation, with continuous contact and real-time online monitoring
MyMatic
0-24 online monitoring system to keep you in the picture
RVMs
Reverse vending machines for all situations Comparing RVMs
Alu/PET RVMs for voluntary return systems
Outdoor reverse vending machine with large storage capacity and built in compression unit for the return of metal cans and PET
Aluminum and PET RVM with glass breaking unit for DRS
Outdoor reverse vending machine with large storage capacity and built in compression unit (and glass breaking unit) for the return of metal cans, PET and glass bottles
Back
Solutions
We offer personalised solutions for everyone. Reverse vending machine, logistics, service support, monitoring systems
RVMs
Logistics
Service support
MyMatic
Back
RVMs
Reverse vending machines for all situations Comparing RVMs
Alu/PET RVMs for voluntary return systems
Continue
Aluminum and PET RVM with glass breaking unit for DRS
Continue

A begyűjtés és számlálás menete

Publikálás dátuma: 2023. 03. 25.

Az italcsomagolások újrahasznosításának első lépése azok visszagyűjtése.

Ez többféle rendszerben, és rendszerenként többféle módon történhet. Először vegyük végig az önkéntes visszaváltó/visszagyűjtő rendszerek, majd a kötelező betétdíjas rendszerek megoldásait, beleértve a csomagolások azonosítását/válogatását, tárolását, számlálását és leadását is.

Önkéntes visszaváltó/visszagyűjtő rendszerek

Az önkéntes visszaváltó/visszagyűjtő rendszerek általában egy társadalmi vagy gazdasági csoport által működnek. Ezek lehetnek profitorientált vagy nonprofit csoportok. A mozgatójuk pedig a csoport környezetvédelem iránti elkötelezettsége vagy valamilyen gazdasági érdek. A rendszerek jellemzője, hogy általában egyféle csomagolásra fókuszálnak, a visszaváltási díj csekély vagy nincs is, és a rendszerhez való csatlakozás is önkéntes. Az önkéntes visszaváltó rendszerekben összegyűlt haszonanyagok végül egyenesen vagy több szereplőn keresztül egy újrahasznosítóüzemmel kapcsolatban álló hulladékfeldolgozóhoz kerülnek.

A visszagyűjtés dedikált gyűjtőedényekkel; leadási/átvételi pontokon; automatákon keresztül történhet, és az önkéntességből fakadóan a lehetőségei rugalmasak. Megszabhatja a visszavett csomagolás minőségét (pl.: ép, sérült), méretét (pl.:  0,25-1,0 literes méretig), eredetét (pl.: csak Magyarországon forgalmazott), a visszaváltási díj összegét, darabra vagy súlyra veszi-e vissza őket, a visszaváltási díj kifizetésének módját stb.

Gyűjtőedényeken keresztüli gyűjtés esetén az edényeket kezelheti a helyet biztosító partner, vagy a rendszert működtető csoport. Az előbbi esetben a partner üríti a kukákat, az összegyűlt anyagot tárolja, majd elegendő mennyiség összegyűltekor, vagy rendszeres időközönként le/eladja a rendszer üzemeltetőjének, egy hulladékkezelőnek vagy egy haszonanyagkereskedésnek. Az utóbbi esetben az üzemeltető a saját logisztikai rendszerét használja a gyűjtőedények ürítésére és a haszonanyag további tárolására, kezelésére. Ilyen rendszer a szelektív hulladékgyűjtés is. Az így gyűjtött anyagok utólagos válogatása elengedhetetlen, mert az átvételnél nincs semmilyen ellenőrzés.

A leadási/átvételi pontok jellemzően hulladékkereskedések vagy hulladékkezelő szervezetek lerakó helyei, ahol szelektíven gyűjtik, tárolják az anyagokat. Innen kerülnek tovább az újrahasznosító üzemekbe. A kereskedések az érvényes jogszabályokat betartva (mit, kitől stb.), súlyra veszik meg az anyagokat, az áraikat szabadon megszabva. A szelektív gyűjtőpontokon ingyenes az átvétel, pénzmozgás nincs, de itt is lehetnek feltételei, különböző szabályai az átvételnek. A kereskedésekben az átvételnél ellenőrzik az anyag tisztaságát, így utólagos válogatásra nincs szükség. Az ingyenes leadóhelyeken viszont ez a kontroll valószínűleg elmarad, ezért az onnan származó anyag szennyezett lehet más anyagokkal.

Az automatákon keresztül visszavett anyagok a legtisztábbak, mert ezek a gépek darabonként ellenőrzik a méretet, az anyagot, a súlyt, a minőséget, így az ezekben összegyűjtött anyagok válogatása is egyszerűbbé válik, akár el is maradhat. Az automatákat főleg nagy forgalmú helyeken, intézményekben, kereskedelmi pontokon helyezik el. Ha a visszaváltott csomagolásokért fizetnek, az is többféleképpen történhet: készpénzzel; levásárolható bónnal; gyűjtőkártyával, applikációval; de a díj szolgálhat jótékony célokat is. Az így gyűjtött anyag szállítását a rendszerüzemeltető végzi, de addig a tárolásáról a partner gondoskodik.

Betétdíjas rendszerek

Betétdíjas rendszerekből van önkéntes, illetve kötelező.

Az önkéntes rendszerek többutas (újratölthető) italcsomagolásokhoz kapcsolódnak. Ez esetben a gyártó(k), a forgalmazó(k) döntenek környezetvédelmi vagy gazdasági szempontok alapján az italcsomagolásaik visszagyűjtésének önkéntes ösztönzéséről a betétdíjjal. Az ilyen csomagolások (főleg üveg, régebben sok PET) nem újrahasznosításra, hanem megfelelő kezelések (tisztítás, fertőtlenítés) után, újrafelhasználásra kerülnek. Ennek a rendszernek előnye, hogy kevesebb hulladék termelődik és a nyersanyagfelhasználás is csökken. Az ilyen rendszerek költségeit (szállítás, tárolás, tisztítás stb.) a rendszer szereplői (gyártó(k), forgalmazó(k)) biztosítják, a hozzá tartozó feladatokat pedig vagy ők, vagy egy megbízott partner intézi.

Az önkéntes betétdíjas rendszerek nagyban hasonlítanak az önkéntes visszaváltó/visszagyűjtő rendszerekhez. Meghatározhatják a visszavett csomagolás méretét, minőségét, eredetét, díját. A legnagyobb különbség, hogy a betétdíj összege a termék megvásárlásakor kifizetésre kerül, és azt a csomagolás visszaváltásakor teljes egészében visszafizetik. A visszaváltás történhet automatás vagy kézi visszavétellel, de mindenképpen kontrollal, hogy a visszafizetett betétdíj ne kidobott pénz legyen. Ezek a rendszerek csak hibátlan – amik a későbbi kezelés után biztonságosan használhatóak és esztétikailag is megfelelőek a forgalmazáshoz – csomagolásokat vesznek vissza. A visszaváltott csomagolások válogatása már a visszaváltóponton megtörténik, ezzel a későbbiekben nem kell foglalkozni.

Kötelező betétdíjas rendszerekről állami szabályozás rendelkezhet. Ezek jellemzően egyutas (egyszer használatos) italcsomagolásokra vonatkoznak (fém, PET, üveg). Fun fact: a Magyarországon 2024-ben bevezetésre kerülő kötelező betétdíjas rendszer „betétdíj”-ának megnevezése „visszaváltási díj” lesz, így megkülönböztetve a kötelező és önkéntes rendszerek díjait. Az ilyen rendszerek bevezetésének elsősorban a környezet védelme; a hulladék csökkentése; az energiafelhasználás, ezzel az üvegházhatású gázok és egyéb káros anyagok kibocsátásának csökkentése a célja. A legmagasabb szintről történő szabályozás a rendszert kötötté teszi. Megszabja kinek, mit, hol, hogyan, mikor, mennyiért, kitől, kivel lehet és kell visszavennie. Ezeket a rendszereket az állam, vagy a gyártók finanszírozzák, a lebonyolítást pedig egy koncesszor végzi, akit a finanszírozó választ ki.

A kötelező betétdíjas rendszerek hatalmas volumennel, így rengeteg rendszerben lévő pénzzel dolgoznak. Ezért csak kontrollált visszaváltás lehetséges, automatákon keresztül vagy kézi átvétellel. Az ilyen rendszerben visszaváltható italcsomagolások egyedi azonosítókkal rendelkeznek, hogy a visszaéléseket kizárhassák. Ez biztonságossá és kiszámíthatóvá teszi a rendszert, de komoly kihívásokat is állít az szereplők elé, hiszen ezeket az azonosítókat a folyamat végéig (az elszámolásig) egyértelműen azonosítható állapotban kell tartani!

Az előzőek miatt a csomagolásokat csak ép formában veszik vissza, ez pedig kisebb tárolási és logisztikai próbatétel a fogyasztóknak, mivel az üres csomagolások helyet igényelnek.. A jó hír viszont, hogy az ellenőrzött átvétel miatt az utólagos válogatás leegyszerűsödik, még ha ömlesztve is történt több frakció begyűjtése.

A begyűjtött anyagok leszámlálása vagy az automatán keresztül történik, vagy – kézi átvétel esetén – számláló központokban. Számlálás után a csomagolásokat roncsolják, szintén a visszaélések elkerülése miatt, majd elindulnak az újrahasznosítás útján.

A betétdíjas rendszerek nagyon fontos eszközök az italcsomagolások újrahasznosítási arányának növelésére, ezáltal az általuk okozott a környezeti ártalmak csökkentésére. Az üzenetük pedig egyszerű: pénzt a csomagolásért, és ez elegendőnek tűnik a cél eléréséhez!

Ossza meg ezt a cikket

Hasonló bejegyzések