A fém italcsomagolások egyre népszerűbbek a gyártók körében. Könnyűek, tartósak, erősek és végtelenszer újrahasznosíthatóak.Az újrahasznosítás folyamata a begyűjtéssel kezdődik. Ez történhet a szelektív hulladékgyűjtő hálózaton keresztül; le- vagy eladhatjuk a dobozainkat hulladékkereskedésekben; és történhet automaták vagy kézi visszavétel által, már ha van ilyen visszaváltó rendszer a lakóhelyünkön.
Európában egyébként a dobozok háromnegyedét hasznosítják újra, Magyarországon kicsit több mint a harmadát. Ez az arány valószínűleg nőni fog a kiterjesztett gyártói felelősség és az egyutas italcsomagolásokra vonatkozó betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetésével.
A begyűjtött dobozok először egy válogatáson esnek át. Szétválasztják az alumínium és vas dobozokat az egyéb szennyeződésektől, papírtól, műanyagtól; majd bálázzák őket: kisebb-nagyobb tömböket préselnek belőlük. Ezek a tömbök néhány ezertől több tízezer dobozból is állhatnak, így a súlyuk elérheti az 1 tonnát!
Amennyiben egy doboz begyűjtésre került, az újrahasznosítási aránya 90 százalék, ellenben az üveg 67 és a PET 66 százalékos arányával.
A tömbök újrahasznosító üzemekbe kerülnek, ahol felaprítják őket és mágnesekkel és örvényáram segítségével eltávolítják a maradék szennyeződéseket is belőlük. Ezt az aprítékot felmelegítik, hogy a dobozok külsején lévő festéket eltávolítsák. Az eljárás során felszabaduló energia visszanyerhető, így minimalizálva a kezdeti energiafelhasználást.
Ezután az aluminíum dobozokat 730 fokon megolvasztják és hatalmas alumínium tömbökké öntik őket. Egy-egy ilyen tömb körülbelül 1,5 millió dobozból készül. A következő lépés a hengerelés. A tömbökből óriási, vékony lapokat nyújtanak, amiket feltekernek. Ezek a hatalmas tekercsek (hengerek) kerülnek a dobozgyártókhoz, ahol kipréselik, majd igény esetén megfestik a dobozokat.
Az utolsó lépés a megtöltésük és lezárásuk, és mehetnek is a polcokra!
Bár a folyamat hosszúnak tűnhet, a begyűjtéstől a polcokig mindez lezajlik 60 nap alatt. Ennek a folyamatnak a legnagyobb előnye, hogy 95 százalékkal kisebb az energia felhasználása egy új doboz előállításához képest, ezzel jelentősen csökkenti a dobozok környezeti lábnyomát. Ráadásul a dobozok végtelenszer újrahasznosíthatóak, bármilyen minőségromlás nélkül, a technológia pedig kiforrott, már nem igényel további fejlesztést. Ezeknek is köszönhető, hogy az eddig előállított alumínium háromnegyede ma is használatban van.
Európában az Every Can Counts kezdeményezés népszerűsíti a fém italcsomagolások újrahasznosítását, immár 2009 óta. A kezdeményezés ma 19 európai országban és Brazíliában van jelen.